Bitki Büyütme Odası Nedir?
29 Eylül 2022

Bitki büyütme odaları, bitkinin dış ortamdaki yetiştirme koşullarının aynısının iç ortamdaki sıcaklık, nemin ve ışık ayarlarının sağlandığı odalardan oluşmaktadır. Bu odalarda yetiştirilen her türlü bitkinin deneyi, testi, araştırması ve uygulaması yapılabilmektedir. 

Bitki büyütme odalarının içerisinde gece gündüz olacak şekilde dereceler minimum -40°C ile maksimum +80°C aralığında ± 0,5 °C hassasiyetinde uygun olan sıcaklık değeri ayarlanmaktadır.  Bu odalardaki gündüz gece sıcaklık ve ışık şiddeti ayarları gece farklı, gündüz farklı olarak ayarlanabilirken, her gün aynı döngü sağlanacak şekilde otomatik olarak da ayarlanabilir.

Mikro işlemci kontrol sistemleri ile sıcaklık ve nem değerlerinin belirlenen ısı aralığında kalması otomatik olarak ayarlanabilir.

1- Bitki Odalarının Aydınlatma Sistemi Nasıldır?

Bitki büyütme odaları içerisinde yer alan raf yüksekliğine göre ayarlanabilen lamba üniteleri vasıtasıyla aydınlatma sistemi çalışmaktadır. Çalışma ve ortam şartları göz önünde bulundurularak mekâna uygun LED, standart fluerasan veya farklı lamba çeşitleri kullanılmaktadır.

Bitki odalarında yapılabilecek her türlü çalışmanın ilki olan bitki yetiştirmede ve numune test çalışmalarında ihtiyaç duyulan kontrollü koşullarda tüm hizmeti sağlayan bu odalar; bitki fizyolojisi, ekoloji, bitki büyüme ve geliştirmesi, bitki metabolizması, bitki biyo teknolojisi, numune klimatik test araştırma ve geliştirme gibi farklı çalışma alanlarında sıklıkla tercih edilmektedir.

Bitki büyütme odalarının dış kısmında yer alan elektronik kontrol panosu sayesinde oda içerisine girmeden farklı bilgiler takip edilebilmektedir. Bu kontrol panosu sayesinde; oda sıcaklığı, set edilen sıcaklık, oda içerisindeki nem değeri, set edilen nem değeri, kapının açık veya kapalı durumu, aydınlatma grubu, gece aktif, gündüz aktif, kurutma, alarm, hava akış hızı, CO2 durumu bu sayede izlenebilmektedir.

2- Bitki Büyütme Odasının Özellikleri Nedir?

- Bitki büyütme odalarında güneş ışığı simülasyonu için bitkilere özel olan lambalar tercih edilmektedir.
- Odalar içerisindeki hava akışının sağlanabilmesi önem arz ettiği için, raf siteminin konumu, hava akışının bitki üzerinden geçecek şekilde tasarlanmaktadır.
- Bitki odalarındaki rafların üzerinde lamba kabinleri yer almaktadır. Bu lambalar ışık şiddeti, güneş ışınlarının simülasyonunu yapacak şekilde zaman içerisinde sıcaklık, nem ve ışık ayarlamaları yapılabilmektedir.
- Odaların içerisinde nem değeri %10 ile %98 aralığında, %5 nem hassasiyeti ile çalışacak şekilde projelendirilir. 

Kısacası bitki büyütme odaları sayesinde yetiştirilmek istenen bitkilerin, tüm dış ortamda bir bitkinin ihtiyacı olabileceği tüm koşullar bu odalarda sağlanabilmektedir. Odaların içerisinde yer alan katlı rafların kullanım amacına, müşterinin taleplerine göre ölçülendirilip, raf arasındaki yüksekliği ayarlanabilir şekilde projeler yapılır. Rafların üretiminde genellikle epoksi ve polyester boyalı paslanmaz çelik kullanılır. Ancak raf yüzeyi müşteri talebine göre değiştirilebilir. 

Onat Climatic olarak bitkilerinizi dış ortamdaymış gibi büyütmenizde yardımcı olacak tüm koşulların sağlandığı bitki büyütme odalarının projelerini yapmaktayız. Yazımız hakkında daha detaylı bilgi almak için iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.