01 Şubat 2023

Kapalı bir ortamda nem, temizlik ve sıcaklık değerlerinin insan sağlığına göre ayarlama işlemine iklimlendirme denir. İklimlendirme kavramı soğutma ya da iç havanın neminin alınması işlemi anlamına gelir.

İklimlendirme sistemlerinin geçmişine baktığımızda çok eski zamanlarda bu konunun ortaya çıktığını görüyoruz. O dönemlerde gıda maddelerinin bozulmaması için toprak altında saklanması bir iklimlendirme yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Ancak her geçen gün teknolojinin gelişmesi ile birlikte iklimlendirme cihazları da gelişerek hayatımızı kolaylaştırmada önemli katkılar sağlıyor.

İklimlendirme Sistemleri Nasıl Çalışır?  

İklimlendirme sistemleri, belirli bir basınç durumunda bulunan likit soğutucu akışkanın, istenilen sıcaklıkta buharlaştırılması ve bu halinden tekrar sıvı hale dönüştürülmesi şeklinde çalışır.  

İklimlendirme Sistemleri Çeşitleri  

- Havalandırma Sistemleri
- Kombi Sistemleri
- Klima Sistemleri

- Chiller Soğutma Sistemleri
- Kompresör Hava Kurutucu Sistemleri
- Gıda Soğutucu Dolapları
- Klima Santralleri
- Kazan ve Kalorifer Sistemleri
- Soğuk Hava Depoları
- Nem Alma Cihazları
- Hava Perdeleri

Bu sistemler endüstriyel sektörlerde bir ürünün üretilebilmesi için kullanılmaktadır. Ürünlerin istenen hava koşullarında sağlıklı bir şekilde havalandırılması ve ısı seviyesinin ayarlanmasıyla gerekli ortam sağlanmaktadır. 

İklimlendirme sistemleri teknolojileri, trenler, uçaklar ve gemilerde de kullanılır. İklimlendirme sistemlerinin en dikkat edilmesi gereken konusu ise ısının derecelendirilmesidir. Buna örnek verecek olursak, bir ameliyathane soğuk olması gerekirken, yeni doğan servisi ise sıcak olması gerekmektedir.  

Sonuç Olarak  

Onat ailesi olarak, sunduğumuz “İklimlendirme Test Kabini” ürünümüz ile sektörde katkı sağlamaya devam ediyoruz. Sıcaklık, nem ve gece-gündüz ışık döngülerini kontrol ederek, gerçek iklim şartlarını canlandırmak için geliştirilen ürünlerimiz, kullanılan soğutucu gazlar ve izolasyonlar çevre dostudur. Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.