16 Eylül 2021

İş hayatınızdaki başarı için uygulamanız gereken noktalar vardır.  Başarı demek nefes almadan çalışmak, okumak, çabalamak değildir. Bu tarz beklentiler veya davranışlar sizi daha çok kaygılandırır. Asıl olması gereken başarı doğru zaman da belli başlı yöntemlerle sizi özel çalışma planı hazırlamaktan geçmektedir. Bu yöntemleri aşağıda maddeler halinde inceleyebiliriz;

1- Stres Yönetimi

Stres hayatımızın her alanında olsa da daha çok iş sürecinde karşımıza çıkmaktadır. Her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi stresinde fazlası kişiye dikkat eksikliği, motivasyon düşüklüğü, verim azalması gibi olumsuz etkileri vardır. Örneğin stresli bir işle karşı karşıya kalındığında yapmanız gereken şey olayın çıkışı ile ilgili çözüm üreterek hem olay stresini kontrol altına almanıza hem de olumsuz olan durumdan sıyrılmanıza yardımcı olacaktır.

2- Hedef Koyma 

Özellikle iş yaşantısında dikkat edilmesi gereken konu başlığı hedef koymadır. Yapılacak olan işin plan dahilinde gerçekleştirmediğiniz zaman ya hüsrana uğrarsınız ya da iş takibini kontrol edemezsiniz. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için en ufak işinizde bile hedefinizi belirlemeli çalışma düzeninizi o yönde ayarlamalısınız. Ancak burada dikkat edilmesi gereken noktalar hedefin ulaşılabilir, ölçülebilir, şeffaf ve spesifik olduğuna bakılmalıdır.

3- Plan ve Zaman Yönetimi

İş hayatında diğer bir önemli kriter plan ve zamanlamadır. İşlerinizin aksamada, eksiksiz ve doğru yönde ilerleyebilmesi için bir plana ihtiyaç vardır. Diğer önemli kriter ise zaman yönetimidir. İş hayatında çalışma düzeninizdeki zaman kavramında bilgi sahibi olmak gerekir. Çünkü plansız yaptığınız işlerde zamanın verimli ve değerleri kısımlarını dikkatli kullanamadığınız için sizde motivasyon düşüklüğüne neden olacaktır. Bunun için günü işin yoğunluğuna göre ayarlayarak ve not alarak planlı çalışmayı yapabilirsiniz.

4- Ön Yargıdan Kurtulmak

Anlamadığınız bir şekilde ortaya çıkan ön yarılar iş kariyerinde ki ilerleme de en büyük engeldir. Örneğin bir konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmadığınızda, ağzınızdan çıkacak bir söz olaya gerçeklik dışı bakmanıza sebep olur. Bunu önleyebilmeniz için aklınızdan geçen ön yargıları sınırlayarak ve karşı tarafa daha ılımlı yaklaştığınızda iş ve sosyal yaşantınızda başarılı olursunuz.

5- Yaratıcı Olmaya Çalışın

Yaratıcı kişiler iş hayatlarında her zaman bir adım öndedir. Genellikle hayatını pozitif bakış açısıyla devam eden kişinin yaratıcılık düzeyi fazladır. Yapılması gereken şey negatif duygularınızdan kurtulmak yaratıcılık duygusunu pekiştirerek bu alanda kendinizi geliştirmektir.

6- Deneyimlerinizden Faydalanın

Deneyim geçmişten gelen bir bilgi birikimiyle, gelecekte elde edilecek başarılara imza atmaktır. Yani başarılarınızı düşünürken geçmişinizi de gözden geçirmelisiniz. Belki de geçmişte yaşadığınız bir başarı gelecekte de yeni başarılara fırsat verecektir.

7- İmajınızı Başarı ile Şekillendirin

Başarı soyut bir unsur olarak bilinse de aslında somut durumlarla da bağdaştırılabilir. Örneğin; bir bayanın kıyafeti, aksesuarları, duruşu ve temizliği fiziksel yönden kendi işine verdiği değeri gösterir. Aynı zamanda karşı taraf için olumlu izlenim olan dış görünüş sayesinde kendinize olan güveni de arttırabilir.

8- Hatalardan Ders Çıkarmayı Öğrenin 

İnsanlar her alan da yaptıkları işlerde kusursuz ve hatasız sonuçlar elde etmek isterler. Ancak hata yapmadan ve yapılan hatalardan ders çıkarmadan güzel sonuçlar elde edemezsiniz. O yüzden daha önceden yaptığınız hatalardan ders çıkartıp bir sonrakinde yapmamaya özen göstermek sizleri bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. 

9- Çalışmalarınızı Dinlenerek Gerçekleştirin 

İşinizde maksimum düzeyde başarı sağlayabilmek için kısa süreli molalar vererek hem dikkatinizi toplamada hem de beynin yeniden deşarj olması gerekmektedir. Genellikle masa başı iş yapıyorsanız, 20 ile 40 dakika da bir mola vermeniz verimli sonuçlar almanıza imkân tanır. Ayrıca kısa süreli molalar sayesinde sürdürülebilir işler planlayabilir ve motivasyonunuzu daha dinç tutabilirsiniz.

10- Esnek Davranmasını Bilin

Çalışma düzeniniz de disiplinli olmak başarıyı getirirken, İş hayatında her zaman planlar doğrultusunda iş akışınız olmayabilir. Ara sıra bazı konularda fedakârlık ve tolerans gösterdiğinizde daha büyük başarılara imza atabilirsiniz.

Özetle, İş hayatınızdaki başarı ister kendi işiniz ister çalışılan bir kurumda olsun başarı herkesin hedefi olacaktır. Başarı için hedef belirleme, stres yönetimi, imaj gibi birçok dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu yüzden tek yapılması gereken bu noktalar üzerinden ilerleyerek iş yaşantınızı daha başarılı hala getirmektir.