27 Haziran 2022

Günümüzde her ürünün özelliklerine uygun soğuk hava deposu sistemi bulunmaktadır. Bu depolardan en önemlisi ve taşınabilir özelliği ile konteyner tip depolama sistemidir. Konteyner tip depolama, sabit bir alanda kalmayıp istenilen farklı alanlara taşınarak ısıtma-soğutma işlemini gerçekleştirir.

1- Konteyner Tip Depolama Nedir?

Konteyner tip depolama, üretim esnasında bir bütün haline getirilen birbiriyle kolaylıkla birleşen panellerden elde edilen izolasyonlu kabindir. İzolasyon malzemesinde 120 mm kalınlığında ve +15 C/– 50 aralığında üretilmektedir. Konteyner depolar; Soğuk depo paneli, menteşeli çarpma kapı, iç ve dış üniteden oluşan bir soğutma grubu ve soğutucu ünitedeki kontrolü sağlayan dijital termostatlı kumanda panosundan oluşur.

Konteyner depolamada aşağıdaki 4 farklı tipte üretim yapılır;

- Ortam Soğutması: (+ 12 ° C) ve (+ 16 ° C)
- Soğuk Hava Deposu: ( -5 ° C) ve (+ 8 ° C)
- Dondurulmuş Depolama: (-18 ° C) ve (-25 ° C)
- Şok Donma: (-35 ° C) ve (-40 ° C)

Konteyner depolama sayesinde taşıma esnasında bozulabilme ihtimali olan ürünlerin sabit bir mekânda kalmadan bulunun her alanda soğutma görevini yerine getirebilirsiniz. Ayrıca pratik ve kolay kullanım özelliği ile konteyner deponuzu enerji yardımı ile çalıştırarak kısa sürede istenilen soğukluk elde edilir.

2- Konteyner Tip Depoların Özellikleri

Konteyner depolar özellikle deniz taşımacılığında kullanılırken güç kaynağının yardımı ile bağlantı kurularak yolculuk boyunca kendi enerjisini ve ısı ayarının kontrolünü sağlayıp besinlerin ya da farklı tip ürünlerin bozulmasını önler. 

Konteyner içerisinde bulunan soğutma sistemini devreye sokarak soğutma ünitesindeki herhangi bir sıcaklık derecesinin yüksekliğine karşı önlem alınabilir. Ayrıca depo içerisindeki sıcaklık algılayıcı özelliği ile, dilediğinizde iç sıcaklık ayarı aynı derecede tutulabilir. Konteyner deponun özellikleri sayesinde ürünler diğer soğuk hava depolarında olduğu gibi burada da ilk günkü tazeliğini koruyarak bozulmadan muhafaza edilir.

3- Konteyner Tip Depoların Kullanım Alanları

Konteyner depolarının kullanım alanları oldukça geniştir. Bunun en önemli nedeni konteyner ve içerisinde bulunan ürünün istenilen mekâna taşınabilir özelikte olmasıdır. Bu sayede ürünler muhafaza edilerek istenilen alana götürülmektedir. Konteyner depoların elektrik ihtiyacı ister güneş enerjili, istenirse de sabit mekanlarda elektrik beslemesi ile kullanılabilen ya da jeneratör yardımı ile kullanılabilen depolardan oluşur. Bu sayede konteynerin kullanıldığı alanlar; 

- Dağlık araziler, çöller, tarım arazileri,
- Baraj ve yol şantiyeleri,
- Askeri kamp ve manevraları,
- Endüstri sektörü,
- Kafe, restoran ve marketlerde taşınabilir modüler depolama için tercih edilir.

Kısacası konteyner tip depolama, üretiminden montajına kadar geçen tüm işlemler üretim tesislerinde yapılmaktadır. Bu da panelin ve cihazın deformasyon riskini engeller. Konteyner depolama ile gıda, ilaç veya diğer ürünlerin uygun koşullarda muhafaza edilerek bozulmasını önlemek için tercih edilmektedir. Taze meyveler, etler, balıklar, aşılar vb. birçok endüstri ürünlerinde uygun soğutma ünitesi, kenetleme panelleri ve kapıları kullanılarak ihtiyaca yönelik üretimi yapılmaktadır. Yazımız ile ilgili daha detaylı bilgi almak için iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.