29 Mart 2022

Günümüzde her alanda karşımıza çıkan ve her geçen gün kendini yenileyen insanların ihtiyaçlarına odaklı yaşamlarını giderek kolaylaştıran bir teknolojiden söz edebiliriz. Teknoloji genel itibari ile insanların hayatını, çevresini geliştirip, değiştiren, bilgi, beceri, yöntem ve süreçlerin tamamı olarak tanımlanmaktadır. İnsanların teknolojiyi kullanmasında ki amaçlar mal ve hizmet üretmek, istenilen bilgiye ulaşmaktan geçmektedir.

Teknolojinin odağı bilimsem araştırmalar ve insanlığın geleceği için önemli çalışmalara yer verilmekten geçmektedir. Ancak şunu söyleyebiliriz ki avantajlarının olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Özellikle son dönemlerde dünya gündeminde olan pandemi sürecinde teknolojik gelişmelerin takip edilemediğini de söyleyebiliriz. Bu nedenle son dönemlerdeki teknolojik gelişmeleri maddeler halinde sıralayacak olursak;

1- Nesnelerin İnterneti: Kısaltması IoT olarak bilinen bu sistem, günlük hayatta kullandığınız fiziki nesnelerin birbirleri arasında ya da daha geniş sistemler arası bağlantılı oldukları iletişim ağı olarak bilinir. Örneğin günlük yaşantımızda kullandığımız akıllı ev cihazları sayesinde tek bir dokunuş ile çoğu işi kolaylıkla yapmaktayız.

2- Taşıma İşlemlerinde Drone Kullanımı: Son yılların gelişen teknoloji drone kullanımı yaygınlaşmaktadır. Son dönemlerde taşımacılık işlemlerinde tercih edilen dronlar zamanla gelişerek daha büyük başarılar için çalışmalara devam edilmektedir.

3- Kasiyersiz Alışveriş İmkânı: Market ve mağazalarda alışveriş sırasında teması azaltmak için üretilen çözümler bulunmaktadır. Bu çözümler pandemi dönemi ile birlikte online alışveriş alışkanlığına ve marketlerde kasiyersiz kasaların yaygınlaşmasını imkân sağlamıştır. Bu sayede firmalar kendilerini bu alanda geliştirmeye yöneltmektedir.

4- Yapay Zekâ: Yapay zekâ uygulamaları uzun zamandır hayatımızda olan ve zamanla gelişim gösteren teknoloji çeşididir. Geniş kullanım alanı olan yapay zekanın müşteri hizmetlerinde, bankacılık sistemlerinde ve telefonlardaki kişisel asistan uygulamalarıyla karşımıza çıkmaktadır.

5- Dijital Para: Dijital paraların alt birimi olan kripto paralar temelde şifrelemeye dayanmaktadır. Uzun zamandır hayatımızda olan dijital paralar pandemi döneminde gelişimi hızlanarak yaygınlaşmıştır. İlerleyen süreçlerde birçok farklı dijital para çeşidinin ortaya çıkacağını söyleyebiliriz.

6- Sanal Gerçeklik ve Arttırılmış Gerçeklik: Zaman içerisinde günlük hayatımızda yer edinecek olan Sanal gerçeklik ile yeni bir dünya inşa edilebilirken, arttırılmış gerçeklik ile bulunulan ortamın bilgisayar temelli interaktif yansıması yaşanılır. Özellikle geliştirilen oyunlarda ve bazı marka eşyalarının kendi evinizdeymiş gibi görebilme hizmeti gibi birçok alanda pratik çözümler üretileceğini söyleyebiliriz.

7- Giyilebilir Teknoloji: Günlük hayatımızda yer edinen akıllı bileklik ve saatler bu teknolojinin ufak bir kısmıdır. Bu cihazlar ile sağlık ve spor takibinin yapılabilmektedir.  Daha önceden telefonlar sayesinde ölçülebilen nabız, adım sayma işlemleri akıllı bileklik ve saatlerle kan şekeri ölçme, tansiyon, vitamin değeri vb. işlemleri kolaylıkla ölçebilen sisteme dönüşmesi ön görülüyor.

8- Dijital Tıp: Dijital tıp, astım hastalarında kullanılan akıllı inhaler’ların cihazlarıyla birleştirilerek doğru kullanım sağlanıyor. Ayrıca 3D baskı teknoloji ile ameliyat öncesinden hastaya özgü organların oluşturularak prosedürleri hızlandırmak için dijital tıp alanında geliştirilecek maddeler arasında olduğunu söyleyebiliriz.

9- Elektrikli Uçaklar: Havayolu taşımacılığında büyük adım olan gerek hava temizliği ve yakın maliyetleri düşünüldüğünde yapılan çalışmalar sonucunda elektrikli havayolu taşımacılığı büyük önem kazanmıştır. Test aşamasından geçen elektrikli araçların bir an önce hizmete girmesi bekleniyor. 

10- Hacklenemeyen İnternet: Günümüzde kullanımı yaygın olan internetin, güvenlik açısından yetersiz olduğu bilinmektedir. Bu nedenle çalışmaları devam eden kuantum internet aracılığı ile güvenli internet kullanımı için çalışmalar sürdürülmektedir. Olumlu sonuçlanacak Kuantum internet aralığı ile internet korsanlarının önleneceği amaçlanmıştır.

Kısacası bu yazımızda hızla gelişim gösteren teknoloji ile bizleri neler beklediğine ve son yıllardaki gelinen noktalara değindik. Teknolojinin hayatımızda her alanda bulunduğunu ve gelecekte insan gücünden çıkarak teknolojinin tamamen hâkim olduğu bir dünyanın bizleri beklediğini söyleyebiliriz.

<