11 Mayıs 2021

Aşının tarihçesi oldukça eski yıllara dayanmaktadır. Ülkemizde aşı üretimindeki çalışmalar Osmanlı İmparatorluğu döneminde başlamıştır. Edwart Lenner’ın 1789 modern çiçek aşısını geliştirmesiyle, Louis Pasteur 100 yıl sonra, kuduz aşısını geliştirerek insanlığa en büyük hizmetini yapmıştır. Aşının serüveni bu sayede başlamıştır. Zaman içerisinde aşı büyük buluşlarla gelişerek, insanların ölümlerine neden olan birçok hastalığı kontrol edebilmenin yolu açılmıştır. 

Aşısının kullanılması önemli olduğu gibi saklama işlemi de önem arz etmektedir. Aşılar çok sıcak veya soğuk ısılara maruz kaldıkları zaman etkilerini kaybeden maddeler oldukları için soğuk zincir sistemi dediğimiz sistem gereklidir. 


Soğuk zincir lojistiği hakkında daha detaylı bilgi almak için Soğuk Zincir Lojistiği Nedir? ile ilgili blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Soğuk zinciri aşıların ihtiyacı olan kişilere doğru sıcaklıkta ulaşması sağlayan insan ve malzemelerden oluşan sistem olarak tanımlayabiliriz. Aşı gönderildiği yerde uygun koşullarda soğuk hava depolarında saklanmalıdır. Sahaya götürülen aşı bir termos veya buz kutusunda götürülmelidir.

Aşı tüm dünya için evrensel bir kalkan olduğundan üretilen aşılar sayesinde hey yıl 10 milyon kişi hayatta kalmaktadır. Son zamanlarda yaşadığımız ve hala tüm dünyanın gündeminde olan COVID-19 salgınının bize öğrettiği aşının ne kadar bizler için önemli olduğudur. 

Maddi ve manevi değerleri yüksek olan aşıların erken bozulma riskini önlemek adına soğuk hava depolarında muhafaza etmek yazımızda da belirttiğimiz gibi oldukça önemlidir. Çünkü aşılar ışık, ısı ve hatta donma durumuna karşı hassas yapıda olduklarından ötürü üretilip kullanılacağı ana dek doğru koşullar doğrultusunda korunmaları gerekmektedir. Soğuk zincirin en önemli parçası insanlar olduğundan eğer ki, kişiler tarafından aşı ile cihazlar doğru koşullarda kullanılmıyor ise günümüzün en modern cihazlarına sahip olunsa bile Aşı Soğuk Hava Deposu muhafaza edilen ürünler üzerinde etkili olmayacaktır. Soğuk zincirde belirttiğimiz insan önemi de bu gibi noktalarda öne çıkmaktadır. 

Onat Climatic olarak, hizmet vereceğimiz müşterilerimize soğuk hava depoları konusunda tüm aktarımları sağlayarak ürünlerinizin en iyi şekilde muhafaza edilmesi konusunda gereken tüm çalışmayı sağlamaktayız. İhtiyacınıza en uygun soğutma üniteleri kurulumunu ve projelendirme hizmetini sizlere sağlıyoruz. Ürünlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için bizleri arayabilirsiniz.


<